Scurt Istoric

Istorie Noiembrie 8, 2014

Piatra de temelie a fost pusă în decembrie 1999 de către Prea Sfințitul Calinic Botoșăneanul și Pr. Popa Mihai, parohul parohiei Piatra Șoimului II.

Biserica Piatra Soimului II are hramul Sf M Mucenic Gheorghe si Sf Arhangheli Mihail si Gavriil.

Piatra de temelie a fost pusa in decembrie 1999 de catre Prea Sfintitul Calinic Botoseneanul si Pr Popa Mihai,parohul parohiei Piatra Soimului II.

Biserica este construita din barne de lemn,placata la exterior cu lambriu de brad.

La interior a fost tencuita si pictata in fresca de catre pictorul Ovidiu Clapa din Iasi.

Catapeteasma si stranele au fost sculptate de catre Pantelimon Peiu din Tg.Neamt.

Pictura catapetesmei a fost executata de catre Atelierul de pictura al M-rii Agapia,sub indrumarea Monahiei Haritina.

In prezent mai sant de facut lucrari exterioare cum ar fi: casa de praznuire,fantana si amenajarea curtii.

Toate lucrarile au fost facute cu donatiile si sprijinul enoriasilor parohiilor Piatra Soimului I si Piatra Soimului II sub directa indrumare a Parintelui Paroh Popa Mihai.